Idealne miasto, cud architektury, kamienny teatr – to tylko kilka cytatów, opisujących Scarzuole. Ukryte wśród zielonych wzgórz Umbrii dzieło to prawdziwy sen na jawie, miejsce magiczne i ponadczasowe, które warto zwiedzić!
Scarzuola jest architektonicznym arcydziełem słynnego, mediolańskiego architekta Tomaso Buzzi, który w latach 1958 i 1978 zaprojektował i zbudował tzw. Città ideale – Miasto idealne. Miasto stało się „kamienną” autobiografią architekta odzwierciedlającą ulubione miasta, zabytki, mity i symbole, które Buzzi po mistrzowsku połączył i wtopił w zielony krajobraz umbryjskich wzgórz. Architekt umyślnie pozostawił dzieło nieukończone, zachęcając zwiedzających do samodzielnej interpretacji nietypowych konstrukcji.
😉 KILKA SŁÓW O HISTORII…
Historia tego miejsca zaczyna się w 1218 roku, kiedy Święty Franciszek przybył do Scarzuoli i z bagiennej rośliny zwanej scarza, (od której wzięła nazwę cała miejscowość) zbudował mały szałas. Obok zasadził krzew róży, z którego cudownie wypłynął strumień wody istniejący do dziś. Wieść o cudzie szybko się rozeszła i aby upamiętnić obecność brata Franciszka w Scarzuoli jedna z bogatych, szlacheckich rodzin sfinansowała budowę kościoła ofiarowując go braciom franciszkańskim. Zakonnicy pozostali w Scarzuoli do końca XVIII wieku. Następnie zakon został sprzedany markizowi z Orvieto i z upływem lat popadł w ruinę.
ZWIEDZANIE SCARZUOLI
Scarzuolę można podzielić na dwie części – część sakralną, obejmującą klasztor i część świecką, zaprojektowaną przez architekta Buzzi.
Po przekroczeniu bramy wejściowej do ogrodu można podziwiać średniowieczny klasztor franciszkański, który jest najstarszym zabytkiem Scarzuoli. W 1956 roku zniszczony budynek został kupiony i odrestaurowany przez architekta. Na zewnątrz klasztoru uwagę zwiedzającego przykuwają drewniane drzwi, na których wyryta została postać błazna z datą 1738. Napis S.Fra wskazuje na fakt, że przedstawiona postać to trzymający kielich wina Święty Franciszek! Na pierwszy rzut oka, porównanie Świętego do błazna może wydawać się bluźniercze, nawiązuje jednak do symbolicznej prezentacji Franciszka jako „kuglarza bożego” – przydomek podkreślający wesoły charakter świętego oraz beztroski sposób życia braci, którzy za nim podążali. Drzwi przez wiele lat zamykały klasztorny chlew, więc pewnie dlatego „wymknęły się” zakonnej cenzurze i nie zostały zniszczone.
Cała konstrukcja miasta-teatru wtopiona jest w zielone zbocze wzgórza i łączy różne style architektoniczne (klasyczny, gotycki, renesansowy i manierystyczny). Buzzi zaprojektował Scarzuolę w bardzo oryginalny sposób, tworząc siedem różnych teatrów – teatr uli, teatr wieży, teatr na wodzie, patio okrągłe, patio nieskończone i teatr sportowy. Każdy teatr ma własną scenografię zbudowaną z licznych budynków, będących w dużej części reprodukcją znanych zabytków, takich jak Koloseum, Partenon, Panteon, Łuk Triumfalny i Świątynia Westy. Buzzi wielokrotnie podkreślał, że stworzone przez niego miasto jest gigantycznym teatrem, w którym protagonistami są natura, cisza i spacerujący po nim goście, którzy stają się aktorami odgrywającymi swoją życiową rolę.
Sugestywne budynki zostały wzbogacone alegorycznymi i tajemniczymi elementami dekoracyjnymi. Nie brak tu zawiłych schodów i labiryntów, wieży Babel, ciekawych rzeźb, metalowych pszczół, nagich postaci, zegarów, instrumentów muzycznych oraz licznych symboli astronomicznych (słońce, księżyc, gwiazdy). Spacerując po scenach teatru, ma się wrażenie bycia obserwowanym. Architekt świadomie wykorzystał motyw oczów, które „podglądają” spacerujące osoby. Źrenica ogromnego oka to lustro, które odbija otoczenie. Wszystko jest wyjątkowo zagadkowe i bajkowe.
Charakterystycznym punktem Scarzuoli jest gigantyczny posąg nagiej kobiety zwanej La grande Madre – Duża Matka, symbolizujący zarówno kobiecość i macierzyństwo, jak i Matkę Ziemię, podkreślając fakt, że miasto zostało zbudowane na wzgórzu będącym wygasłym wulkanem, a do budowy Scarzuoli wykorzystano wulkaniczną skałę zwaną tufem.
Inną ciekawostką jest tzw. Paszcza wieloryba, która nawiązuje do biblijnej historii o proroku Jonaszu, który za nieposłuszeństwo wobec Boga został połknięty przez ogromną rybę. Po trzech dniach modlitwy i okazaniu skruchy, Bóg ocalił Jonasza, który do końca swojego życia, nieustannie głosił słowo Boże. Według architekta kamienna paszcza i kilkunastometrowa kolumnada symbolizuje przejście z życia w niewiedzy do momentu osiągnięcia życiowej mądrości.
Spacerując po Scarzuoli można mieć wrażenie snu na jawie, gdzie zielony krajobraz wzgórza i bajkowa architektura przeplata się z niepokojącymi, koszmarnymi elementami. Nie brak tu szkieletów, labiryntów, potworów z otwartymi paszczami, obumarłych drzew oraz porośniętych roślinami bagiennymi stawów, które kontrastują rajski wygląd parku. Niewątpliwie genialny Buzzi “przygotował” dla swoich gości dziesiątki niespodzianek, które nie sposób jest opisać, trzeba je po prostu zobaczyć!
DOJAZD I BILETY
La Scarzuola znajduje się między miastem Orvieto a jeziorem Trazymeńskim, w pobliżu gmin Montegabbione i Montegiove. Dojazd jest możliwy tylko samochodem, kierując się w kierunku miejscowości Castello di Montegiove, z charakterystycznym, malowniczo położonym, średniowiecznym zamkiem, przekształconym w strukturę hotelarską i winiarnie. Scarzuola jest odległa 3 km od zamku a ostanie 2 km, to dość niewygodna, polna droga, zaleca się więc ostrożność podczas jazdy. Przed bramą wejściowa jest duży parking, gdzie można wygodnie zaparkować samochód.
Scarzuola jest własnością prywatną i należy do pana Marco Solari, wnuka słynnego architekta Buzzi. Solari oprowadza zwiedzających, opowiadając o idealnym mieście w niekonwencjonalny sposób, koncentrując się na ezoterycznym znaczeniu tego miejsca, nie zawsze łatwym do zrozumienia. Zwiedzenie Scarzuoli jest bardzo ciekawym doświadczeniem, również w przypadku braku przewodnika.
Wizytę w języku włoskim lub angielskim należy zarezerwować na stronie https://www.lascarzuola.it/prenotazione/ lub pisząc na adres info@lascarzuola.com.
Cena biletu – 10 Euro.
CIEKAWOSTKI
Tajemnicza i bajkowa Scarzuola jest idealną scenografią do realizacji przedstawień teatralnych, filmowych i telewizyjnych. W 2020 roku grupa Gucci wybrała Scarzuolę do nakręcenia reklamy perfum Gucci Bloom. Jedną z bohaterek spotu jest amerykańska aktorka Anjelica Huston, którą wszyscy pamiętamy z roli mrocznej Morticii w filmie Rodzina Addamsów.
Jesteś ciekawy jak wygląda Scarzuola? Kliknij i zobacz jak prezentuje się z lotu ptaka!