Asyż – Miasto, które warto odwiedzić

5
(2)

Wiekszość turystów i pielgrzymów, którzy chcą udać się do Asyżu, wyobrażają sobie to miejsce jako typowe, średniowieczne włoskie miasto, którego historia łączy się przede wszystkim z życiem Świętego Franciszka – Patrona Włoch oraz Świętej Klary – założycielki zakonu Klarysek. Faktycznie, na pierwszy rzut oka Asyż może kojarzyć się przede wszystkim z licznymi kościołami i zakonami. Niemalże każdy pielgrzym i turysta zwiedzając Asyż udaje się do kilku, najważniejszych kościołów, często rozpoczynając zwiedzanie od zapierającej dech w piersiach Bazyliki Świętego Franciszka.

😎 BAZYLIKA ŚWIĘTEGO
FRANCISZKA W rzeczywistości bazylika to nie jedna przestrzeń sakralna, lecz budowla o dwupoziomowym układzie, a każda  część stanowi osobną świątynię. Budowę całego kompleksu zaczęto od bazyliki dolnej w roku 1228. Budowa trwała zaledwie dwa lata i w tym samym roku przeniesiono tutaj ciało św. Franciszka i pochowano je pod ołtarzem głównym. Kościół zdobią kaplice ozdobione licznymi freskami, przedstawiające życie licznych świętych (kaplica św. Sebastiana, św. Katarzyny, św. Marcina, Niepokalanego Poczęcia, św. Marii Magdaleny, św. Antoniego i św. Stefana). Urokowi dodają witraże, przez które przenika światło słoneczne, nadając wnętrzu mistyczny wygląd. Z bazyliki dolnej, schodami można udać się do krypty z grobem św. Franciszka, której prosty wystrój sprzyja refleksji i modlitwie.

Bazylikę Górną, cechuje gotycki styl architektoniczny, wnętrze ozdobione jest sławnym cyklem fresków przedstawiający 28 obrazów, na których genialny malarz Giotto krok po kroku, „opowiada” zwiedzającemu o najważniejszych wydarzeniach z życia Św.Franciszka. 

 😎 BAZYLIKA ŚWIĘTEJ KLARY

Drugim, wartym zobaczenia kościołem jest niewątpliwie Bazylika Świętej Klary, zbudowana w XIII wieku ku czci słynnej uczennicy św. Franciszka i założycielki klasztoru klarysek. Fasada bazyliki ozdobiona jest charakterystycznymi biało – różowymi pasami, część różowa wykonana jest z lokalnie wydobywanego kamienia. W Bazylice przechowywany jest zabytkowy krzyż z XII wieku, przyniesiony z kościoła Św. Damiana, z którego  jak podają źródła franciszkańskie, przemówił do Franciszka Chrystys nawołując – “Franciszku, idź i napraw mój Kościół, gdyż popada w ruinę!”. Ze schodów usytuowanych wewnątrz bazyliki można wejść do krypty, gdzie spoczywa św. Klara oraz gdzie znajdują się relikwie obojga świętych. 

😎 BAZYLIKA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY OD ANIOŁÓW ( BAZYLIKA MATKI BOŻEJ ANIELSKIEJ)

Jest monumentalnym kościołem z XVI wieku, który położony jest około 4 km od Asyżu, w dolinie u stóp góry Subasio. Wewnątrz bazyliki przechowywana jest i chroniona cudowna Porcjunkula, ( z łaciny portiuncula, mała cząsteczka, skrawek gruntu), czyli mała kapliczka, którą w XIII wieku otrzymał św. Franciszek w darze od benedyktynów i odbudował własnymi rękami. To tu święty często się modlił i zmarł w 1226 roku. Kościółek stał się po śmierci Franciszka miejscem jego kultu i do dziś 2 sierpnia każdego roku ma tu miejsce tzw. odpust Porcjunkuli, podczas którego wierni moga otrzymać tzw. „Przebaczenie z Asyżu” („Perdono di Assisi”), które jest formą odpustu. 

😯CIEKAWOSTKI: DWIE KOPIE PORCJUNKULI…

Pierwsza kopia Porcjunkuli znajduje się w obrębie zespołu kościelno-klasztornego oo. franciszkanów-reformatów w Wieliczce. Kapliczkę poświęcił 11 czerwca 2000 roku kardynał Franciszek Macharski. Freski wykonane przez artystkę z Krakowa są wierną kopią oryginalnych malowideł zdobiących wnętrze kaplicy we włoskim mieście Santa Maria degli Angeli. Upamiętnia ona odbudowę klasztoru po pamiętnej katastrofie w Kopalni Soli.

Druga kopia kościoła nazwana “Nowa Porcjunkula” została zbudowana przez umbryjskich specjalistów, z wykorzystaniem materiałów włoskich i umbryjskich w amerykańskim mieście San Francisko w National Shrine of St. Francis of Assisi

Co wiąże Porcjunkulę z  Los Angeles?

Los Angeles, czyli Miasto Aniołów bierze swoją nazwę właśnie od Porcjunkuli. Hiszpańscy odkrywcy, którzy jako pierwsi osiedlili się na terenach dzisiejszego Los Angeles i których wiara franciszkańska była bardzo silna, postanowili nazwać powstałą wioskę i blisko położoną rzekę  El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Ángeles del Rio de la Porciúncula de Asís, czyli Miasto Matki Bożej Anielskiej w Porcjunkuli w Asyżu. Im bardziej zaludniona i rozbudowana była wioska, tym krótsza stawała się jej nazwa, kończąc na dzisiejszym Los Angeles. 

Ti è piaciuto questo articolo? Did you like this post?

Vota il post / Rate it!

Rating: 5 / 5. Num: 2

« Translator
error: Il contenuto è protetto!
Verified by MonsterInsights